Medicinska škola Banja Luka
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


edukativno - zabavni forum
 
PrijemSajt školeLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Vještačka oplodnja

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Kleopatra
Moderator
Kleopatra


Ženski Broj poruka : 104
Član od : 10.09.2009

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimeSub Sep 12, 2009 11:14 pm

Vjerujem da na forumu ima osoba koje znaju detaljno opisati postupak vještačke oplodnje pa ih molim da to urade jer mene a vjerovatno i još članova zanima ova tema. Takođe želim čuti mišljenje svih vas o vještačkoj oplodnji.......dali je podržavate ili ne,zašto i sl. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
summer_snow
Novi član
summer_snow


Broj poruka : 12
Član od : 12.09.2009

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimeSub Sep 12, 2009 11:41 pm

Nemam ništa protiv vještačke oplodnje. Mislim da to pomaže ljudima da ostvare potomstvo i nikoga ne ugrožava. Kako izgleda postupak ne znam, nismo to još radili, ali mogu da pitam, saznam, potražim. .. Znam da se nekako jajna ćelija i spermatozoid spoje izvan materice uz pomoć nekih stimulatora i u uslovima koji su pogodni.
Nazad na vrh Ići dole
summer_snow
Novi član
summer_snow


Broj poruka : 12
Član od : 12.09.2009

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimeNed Sep 13, 2009 12:00 am

...da bi se onda naravno spoj vratio u matericu.

Nije objasnjen postupak, ali jesu neke stvari.
http://www.nezavisne.com/nedjeljne/vijesti/24073/Sterilitet-drasticno-raste-vantjelesna-oplodnja-preskupa.html

A ovdje je opisan postupak
http://neplodnost.wordpress.com/2009/02/24/vestacka-oplodnja/
Nazad na vrh Ići dole
Kleopatra
Moderator
Kleopatra


Ženski Broj poruka : 104
Član od : 10.09.2009

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimeNed Sep 13, 2009 1:55 pm

pogledala sam ovaj drugi link,hvala ti puno u njemu je sve jako dobro objašnjeno,našla sam ono što me zanimalo.Tamo sam pročitala da pri vještačkoj oplodnji često nastane više embriona tako da pacijentkinje imaju veću šansu da dobiju blizance ili trojke pa čak i četvorke. Ponekad je upravo zbog toga trudnoća ugrožena i ginekolozi savjetuju "odstranjenje" tj ubijanje ostalih embriona. Šta mislite o ovome,dali podržavate ovo ubijanje embriona(jer u tom slučaju materica žene postaje groblje njene djece a preživjelo dijete raste na tom "groblju" svoje braće)???
Nazad na vrh Ići dole
summer_snow
Novi član
summer_snow


Broj poruka : 12
Član od : 12.09.2009

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimeNed Sep 13, 2009 2:05 pm

P ne znam. Pouzdala bih se u procjenu ljekara. Ne bih dozvolila ubijanje embriona ako nema jakog razloga za to. Dakle, stanje treba redovno pratiti i reagovati samo ako je rizik prevelik.
Nazad na vrh Ići dole
Kleopatra
Moderator
Kleopatra


Ženski Broj poruka : 104
Član od : 10.09.2009

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimeNed Sep 13, 2009 9:45 pm

NIKAD NE RECI NIKAD
ali ja stvarno mislim da nikada ne bih uradila vještačku oplodnju ukoliko bih morala ubiti jedno ili dvoje svoje djece da bi sačuvala jedno.Takođe sam apsolutni protivnik abortusa. Ako bih ne daj Bože nekada u životu došla u situaciju da ne mogu imati svoju djecu mislim da bih prije usvojila dijete nego uradila vještačku oplodnju na opisan način.opet ponavljam "nikad ne reci nikad" ali moj stav je trenutno takav i mislim da ću teško ikada promjeniti mišljenje na datu temu.
Nazad na vrh Ići dole
Psychon@ut
Administrator
Psychon@ut


Muški Broj poruka : 469
Starost : 34
Lokacija : Chinatown
Zanimanje : student biologije
Član od : 07.06.2007

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimePon Sep 14, 2009 2:48 pm

Ovo je sa foruma mycity: Vidi Link
Razlike u pojmovima ...

Citat :

Veštačka oplodnja je terapijska metoda koja se vrši kod neplodnih zajednica uz uslov da su jajovodi prolazni. Slučajevi u kojima se vrši veštačka oplodnja su sledeći:
Smanjen broj, pokretljivost i vitalnost muških oplodnih ćelija uz normalno stanje i funkciju ženskih polnih organa
Kod imunoloških problema, a naročito prisustvo antitela na muške oplodne ćelije u sluzi kanala grića materice
Kod normalnog stanja polnih organa i jednog i drugog partnera, a do trudnoće ne dolazi u toku 3-5 godina zajedničkog života
Kod anomalija muškog polnog organa
Kod nemogućnosti izvođenja polnog odnosa iz bilo kojih razloga

Citat :
Vantelesna oplodnja je deo grane medicine koja se naziva asistirana reprodukcija. Metoda je veoma komplikovana i iziskuje posebne prostorne uslove, posebnu laboratoriju i opremu kao i uvežbanu ekipu koja se sastoji od ginekologa, embriologa, ultrazvukiste, genetičara, mikrobiologa i medicinske sestre. Zbog ovih okolnosti ova metoda je veoma skupa.

Rezervisana je za one slučajeve gde ni jedna od poznatih i primenjenih metoda lečenja nije dala rezultate, kao i kod sledećih slučajeva:
Trajno oštećenje ili operativno odstranjenje jajovoda.
Smanjena oplodna moć muškog partnera.
Neplodnost nepoznatog porekla u trajanju od najmanje 5 godina
Kada druge metode lečenja nisu dale rezultate
Neuspešno lečenje veštačkom oplodnjom
Imunološki poremećaji

Rezultati:

Životna dob, odnosno godine života, kao i u prirodnim uslovima, imaju značajan uticaj na stopu oplodnje i razvoja trudnoće. Optimalno vreme životne dobi je do 35. godine. Sa napredovanjem životne dobi, šanse za oplodnju su manje, a posle 40. godine života su minimalne.
Neuspešnost stimulacije dolazi i usled slabog odgovora jajnika na primenjenu hormonsku terapiju.
Može doći do prevremenog sazrevanja jajničkog meška.
Postojanje "Praznog meška" tj. mešak ne sadrži jajnu ćeliju.
Nesposobnost prodiranja spermatozoida u jajnu ćeliju.
Nedovoljno i neadekvatno pripremljena materična sluznica za ugnjezdavanje embriona.
Nazad na vrh Ići dole
https://medicina.forum.st
Kleopatra
Moderator
Kleopatra


Ženski Broj poruka : 104
Član od : 10.09.2009

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimePon Sep 14, 2009 9:55 pm

a tvoj stav?
(pitanja imaš gore)
Nazad na vrh Ići dole
Psychon@ut
Administrator
Psychon@ut


Muški Broj poruka : 469
Starost : 34
Lokacija : Chinatown
Zanimanje : student biologije
Član od : 07.06.2007

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimePon Sep 14, 2009 10:07 pm

Mislim da treba sagledati i drugu stranu, to je možda jedini način toj ženi(ili paru) da ima dijete. Moralna je dilema, ja lično ne bih volio biti doktor koji to radi, iako embrion još nije fetus ...
Nazad na vrh Ići dole
https://medicina.forum.st
Kleopatra
Moderator
Kleopatra


Ženski Broj poruka : 104
Član od : 10.09.2009

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimePon Sep 14, 2009 10:27 pm

ti si postao(ili možda postala) član foruma na moj rođendan (07.06.)
Smile
Nazad na vrh Ići dole
Psychon@ut
Administrator
Psychon@ut


Muški Broj poruka : 469
Starost : 34
Lokacija : Chinatown
Zanimanje : student biologije
Član od : 07.06.2007

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimePon Sep 14, 2009 10:29 pm

Postao Smile , tog dana je i osnovan forum.
Nazad na vrh Ići dole
https://medicina.forum.st
Kleopatra
Moderator
Kleopatra


Ženski Broj poruka : 104
Član od : 10.09.2009

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimePon Sep 14, 2009 10:37 pm

sve se dešava s razlogom,ništa nije slučajno
pirat
ja sam tek nedavno saznala za forum

a ti si znači muškarac? hahahhaha
lol!
Nazad na vrh Ići dole
Psychon@ut
Administrator
Psychon@ut


Muški Broj poruka : 469
Starost : 34
Lokacija : Chinatown
Zanimanje : student biologije
Član od : 07.06.2007

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimePon Sep 14, 2009 10:42 pm

O da, mislim da sam se predstavio već negdje Smile

Odosmo u off topic, tema je vještačka oplodnja haha.
Nazad na vrh Ići dole
https://medicina.forum.st
Kleopatra
Moderator
Kleopatra


Ženski Broj poruka : 104
Član od : 10.09.2009

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimePon Sep 14, 2009 10:49 pm

ma daj nemoj biti tako strog....bitno je da polako "budimo" forum,samo nek se piše nije bitno šta
a temu sam ja postavila i dajem dozvolu da se priča o čemu god hoćemo farao
Nazad na vrh Ići dole
Psychon@ut
Administrator
Psychon@ut


Muški Broj poruka : 469
Starost : 34
Lokacija : Chinatown
Zanimanje : student biologije
Član od : 07.06.2007

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimePon Sep 14, 2009 10:55 pm

Ma nisam strog, atmosfera je skroz opuštena. Btw, hvala za dozvolu Laughing .
Nazad na vrh Ići dole
https://medicina.forum.st
Kleopatra
Moderator
Kleopatra


Ženski Broj poruka : 104
Član od : 10.09.2009

Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitimePon Sep 14, 2009 10:58 pm

nema na čemu Suspect
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Vještačka oplodnja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vještačka oplodnja   Vještačka oplodnja Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Vještačka oplodnja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Medicinska škola Banja Luka :: Medicina i srodne teme :: Ginekologija / Pedijatrija-
Skoči na: