Medicinska škola Banja Luka
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


edukativno - zabavni forum
 
PrijemSajt školeLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Arahnoidalna cista

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
prsic
Novi član



Broj poruka : 2
Član od : 21.05.2009

Arahnoidalna cista Empty
PočaljiNaslov: Arahnoidalna cista   Arahnoidalna cista Icon_minitimeČet Maj 21, 2009 9:45 pm

Moze li neko da obljasni zakljucak koji cu da vam prekucam jer su mi nepoznati svi ti medicinski nazivi.
Zeleo bih da znam dal je opasno,izlecivo...

ZAKLJUCAK:
CT PREGLED UKAZUJE NA POCETNE KORTIKALNE REDUKTIVNE PROMENE MOZDANOG PARENHIMA SUPERTENTORIJALNO,MANJU RETROCEREBELARNU ARAHNOIDALNU CISTU LEVO.

Izvinjavam se ako sam pogresio pod forum Sad

Pozdrav, Marko

Nije sramota ne znati,sramote je ne znati a ne pitati
Nazad na vrh Ići dole
deJAna
Novi član
deJAna


Ženski Broj poruka : 47
Starost : 51
Lokacija : Banja Luka
Zanimanje : prof.
Interesi - hobi : svašta
Član od : 15.03.2009

Arahnoidalna cista Empty
PočaljiNaslov: Re: Arahnoidalna cista   Arahnoidalna cista Icon_minitimeČet Maj 21, 2009 11:54 pm

Dragi prsic,

sutra ću se raspitati kod medicinara o ovome. U toku dana cu postaviti odgovor ovdje.


Cujemo se!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.medicinska-skola-bl.net
deJAna
Novi član
deJAna


Ženski Broj poruka : 47
Starost : 51
Lokacija : Banja Luka
Zanimanje : prof.
Interesi - hobi : svašta
Član od : 15.03.2009

Arahnoidalna cista Empty
PočaljiNaslov: Re: Arahnoidalna cista   Arahnoidalna cista Icon_minitimePet Maj 22, 2009 5:32 pm

Znas kako, upucen si na opste informacije o ovoj vrsti ciste. Potpunu informaciju moze osoba na koju se doticni zakljucak odnosi ipak dobiti od svog ljekara.
A dobro je nastupiti pred ljekarom sa osnovnim informacijama. Pa evo...

Preuzeto sa: http://www.neurohirurgija.in.rs/new_page_5.htm#Arahnoidalna cista

Citat:
Arahnoidalne ciste

"Sve što je navedeno o pojedinim bolestima nije dovoljno da zameni razgovor sa specijalistom. Svrha ovoga sajta je da taj razgovor olakša.

Slika: anatomija mozga
Arahnoidalna cista Anatomijamozga

Arahnoidalna cista predstavlja cističnu formacija koja je ispunjena likvorom (bistrom tečnošću koja se nalazi u komorama mozga i oko mozga), a zidovi te ciste se sastoje od jednog od omotača mozga (arahnoidea). Odmah da kažem da su arahnoidalne ciste česte, ali da je retko potrebno lečenje, pogotovo hirurško. Kod mnogih ljudi urodjeno postoje defekti pojedinih delova mozga. Ovo se ne manifestuje ni na koji način. (Velika većina pacijenata su psihički normalni, očuvane inteligencije, bez ikakvih neuroloških ispada). Ove defekte popunjava likvor i tako se formira subarahnoidalna cista. Češće su lokalizovane slepoočno, oko vidnih živaca i iza malog mozga. Najčešće se otkriju slučajno kada pacijent, zbog raznih tegoba (glavobolja, vrtoglavice,...), ide na CT ili MR snimak mozga. Ovo najčešće zabrine pacijente, medjutim u preko 99% ova cista je uzgredan nalaz, nije uzrok tegobama i ne treba je lečiti.

U retkim slučajevima cista raste ili dovodi do pritiska na okolni mozak. Tada se ona leči operativno i to veoma uspešno. Suština operacije je da se cista otvori i drenira u neki prostor. Operativno se može napraviti komunikacija sa subarahnoidalnim prostorom ili se u cistu postavi cevčica i likvor iz nje se, kao kod hidrocefalusa, drenira u trbušnu duplju."

Zavrsen citat.

Ne izgleda tako strasno. Razlog vise za razgovor sa ljekarom koji slucaj vodi.

Sve najbolje!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.medicinska-skola-bl.net
prsic
Novi član



Broj poruka : 2
Član od : 21.05.2009

Arahnoidalna cista Empty
PočaljiNaslov: Re: Arahnoidalna cista   Arahnoidalna cista Icon_minitimePet Maj 22, 2009 10:27 pm

Hvala puno Dejana na odgovoru,uplasio sam se sinoc kada mi je majka saopstila sta ima pa sam poceo da trazim internetu.
Hvala jos jednom sto si mi pomogla da nadjem odgovor Surprised
Nazad na vrh Ići dole
deJAna
Novi član
deJAna


Ženski Broj poruka : 47
Starost : 51
Lokacija : Banja Luka
Zanimanje : prof.
Interesi - hobi : svašta
Član od : 15.03.2009

Arahnoidalna cista Empty
PočaljiNaslov: Re: Arahnoidalna cista   Arahnoidalna cista Icon_minitimeSub Maj 23, 2009 1:15 am

Bas mi je drago sto se ispostavilo da nije nesto opasno kako se mozda u prvi mah cinilo. Mislim, taj latinski, ako smo neupuceni, djeluje zastrasujuce, a i skloni smo da se uplasimo kada se spomene mozak.
U medjuvremenu sam se cula i sa jednim prijateljem (32 godine star) koji mi je rekao da su i njemu te ciste otkrili prije 5-6 godina, prilikom pregleda zbog povremene vrtoglavice. Ispostavilo se da je to urodjeno i da nema potrebe za hirurskom intervencijom. Vec godinama poslije toga odlicno funkcionise, nema simptome... sve OK.

Pozdrav mami!

Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://www.medicinska-skola-bl.net
Sponsored content





Arahnoidalna cista Empty
PočaljiNaslov: Re: Arahnoidalna cista   Arahnoidalna cista Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Arahnoidalna cista
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Medicinska škola Banja Luka :: Medicina i srodne teme :: Interne bolesti-
Skoči na: