Medicinska škola Banja Luka
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


edukativno - zabavni forum
 
PrijemSajt školeLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Acetilsalicilna kiselina

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Psychon@ut
Administrator
Psychon@ut


Muški Broj poruka : 469
Starost : 34
Lokacija : Chinatown
Zanimanje : student biologije
Član od : 07.06.2007

Acetilsalicilna kiselina Empty
PočaljiNaslov: Acetilsalicilna kiselina   Acetilsalicilna kiselina Icon_minitimePet Sep 21, 2007 3:50 pm

Acetilsalicilna kiselina

Fabrički nazivi :

* Aspirin, Andol, Cardiopirin (acetilsalicilna kiselina)
* Aspirin C, Andol C, Upsarin plus vit. C (acetilsalicilna kiselina + vitamin C)

Farmakoterapijsko dejstvo:

Analgetsko, antipiretikčko, antiinflamatorno (protivupalno djelovanje) i antiagregaciono (inhibitor agregacije trombocita)
Terapijske indikacije:

Primjenjuje se kod srednje jake boli različitog porijekla: npr. glavobolja, zubobolja, bol zbog upale živca, bolne menstruacije, mišićna bol, bol zbog upalne reumatske bolesti, snižavanje povišene tjelesne temperature. Koristi se i za sprječavanje i liječenje stanja s povećanim nakupljanjem trombocita npr. akutni srčani i moždani udar, dodatno liječenje nestabilne angine pektoris i kratkotrajnih smetnji moždane cirkulacije te spriječavanje začepljenja aortokoronarnog premoštenja.


Poslednji izmenio Psychon@ut dana Sub Sep 19, 2009 5:47 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://medicina.forum.st
Kleopatra
Moderator
Kleopatra


Ženski Broj poruka : 104
Član od : 10.09.2009

Acetilsalicilna kiselina Empty
PočaljiNaslov: Re: Acetilsalicilna kiselina   Acetilsalicilna kiselina Icon_minitimePet Sep 18, 2009 7:30 pm

dali acetilsalicilna kiselina nadražuje i oštećuje sluznicu želudca?(ne da mi se kopat po internetu da to tražim,više volim pitati ovako nekog stručnjaka(ti nisi još doktor al eto studiraš medicinu).
Nazad na vrh Ići dole
Psychon@ut
Administrator
Psychon@ut


Muški Broj poruka : 469
Starost : 34
Lokacija : Chinatown
Zanimanje : student biologije
Član od : 07.06.2007

Acetilsalicilna kiselina Empty
PočaljiNaslov: Re: Acetilsalicilna kiselina   Acetilsalicilna kiselina Icon_minitimePet Sep 18, 2009 9:13 pm

Najbolje pitaj profesore farmakologije, oni znaju najviše o tome. Ja pamtim iz farmakologije da nadražuje sluznicu želuca, i da je naravno kontraindikovan kod osoba sa gastrointestinalnim problemima (ulkus želuca ili duodenuma npr.). Takođe se ne daje djeci mlađoj od 12 godina (negdje se navodi i 15-16 godina) zbog moguće pojave "reyev-og" sindroma. O tom sindromu se ne uči u srednjoj školi, a ja sam daleko od tog predmeta(interne bolesti) na fax-u. Na ovom linku možeš pročitati više o toj bolesti.
Znam za Aspirin protect 100(gastrorezistentne tablete), baziran na acetilsalicilnoj kiselini - on navodno(da li je to tačno ne znam) ne nadražuje želudac (doktor ga prepisuje mom dedi koji ima slične probleme Very Happy)
Nazad na vrh Ići dole
https://medicina.forum.st
Kleopatra
Moderator
Kleopatra


Ženski Broj poruka : 104
Član od : 10.09.2009

Acetilsalicilna kiselina Empty
PočaljiNaslov: Re: Acetilsalicilna kiselina   Acetilsalicilna kiselina Icon_minitimeSub Sep 19, 2009 1:10 pm

ma imala sam farmakologiju predavala mi je prof Anisa,kod nje se stvarno predmet može dobro naučiti(kao ja npr patologiju mi je ona isto predavala i baš sam je dobro naučila i pamtim 90% stvari iz tog predmeta),ali tu farmakologiju i nisam baš ni slušala ni učila,nekako mi nije odgovarala..... Smile
Nazad na vrh Ići dole
Kleopatra
Moderator
Kleopatra


Ženski Broj poruka : 104
Član od : 10.09.2009

Acetilsalicilna kiselina Empty
PočaljiNaslov: Re: Acetilsalicilna kiselina   Acetilsalicilna kiselina Icon_minitimeSub Sep 19, 2009 1:20 pm

sad sam pročitala o tom Reyevom sindromu,nikad ranije nisam čula za njega......... uzimanje aspirina je opasno kod gripa i varičele a aspirin se masovno koristi upravo kod gripa(malo ko će zbog običnog gripa ići doktoru,posebno sad kad se za običan pregled kod porodičnog ljekara treba naručivati i čekat 100 godina).evo ja prva kad god sam imala grip uzimala sam upravo andol ili aspirin.............od sada samo paracetamol....još mi mama govorila da Andol djeca uopšte ne trebaju uzimati a ja joj nisam vjerovala(a to sam maloprije pročitala na netu...cccc....)
Nazad na vrh Ići dole
Psychon@ut
Administrator
Psychon@ut


Muški Broj poruka : 469
Starost : 34
Lokacija : Chinatown
Zanimanje : student biologije
Član od : 07.06.2007

Acetilsalicilna kiselina Empty
PočaljiNaslov: Re: Acetilsalicilna kiselina   Acetilsalicilna kiselina Icon_minitimeSub Sep 19, 2009 5:45 pm

Da da, kod djece je paracetamol prvi izbor ...
Nazad na vrh Ići dole
https://medicina.forum.st
Sponsored content





Acetilsalicilna kiselina Empty
PočaljiNaslov: Re: Acetilsalicilna kiselina   Acetilsalicilna kiselina Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Acetilsalicilna kiselina
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Medicinska škola Banja Luka :: Medicina i srodne teme :: Farmacija-
Skoči na: