Starost : 34
Lokacija : Banja Luka, Republika Srpska, BiH, Evropa
Član od : 09.06.2007

Novak Đoković pobednik Australian Open-a Empty
PočaljiNaslov: Novak Đoković pobednik Australian Open-a   Novak Đoković pobednik Australian Open-a Icon_minitimeNed Jan 27, 2008 4:03 pm

Novak Đoković pobednik Australian Open-a Djokovicpob

Nole je osvojio Australijan open! Najbolji srpski teniser je napravio najveći uspeh u istoriji srpskog tenisa i ostvario veliki san – osvojio je grend slem titulu u Melburnu na pobedom nad Žo Vilfrid Tsongom rezultatom 3:1 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (7:2)! Francuz je uspeo da osvoji prvi set, bio je smireniji i rasterećeniji, ali je onda Novak počeo da gradi igru, izjednači a potom i zatvori Otvoreno prvenstvo Australije podižući trofej. Ovo je bilo “najmlađe” finale u Australiji od1977. godine.

Uvodna dva gema uzbudljivog prvog seta obeležila je nervozna igra oba tenisera. Stegnute ruke i plitke lopte su u prvom gemu više odgovarale Novaku, koji je bez puno problema upisao prvi brejk na meču. Ipak, rezultat je ubrzo bio izjednačen, a ponovo je veći deo posla rešio naš teniser – sa nekoliko vezanih loših forhenda omogućio je Francuzu lak ribrejk – 1:1. Tsonga je u narednom gemu bio mnogo sigurniji na servisu, Novakove lopte su i dalje završavale nešto iza osnovne linije, a njegov rival je to koristio prilično ležernom igrom i čekanjem Đokovićeve greške. Naredni gem je najavio fantastičan duel. Obojica su pronašli ritam, odigrali su nekoliko teških i dugih razmena, a Đoković je uspeo da spasi svoj servis pod pritiskom. Do kraja seta gledan je uzbudljiv i lep tenis, ali Nole nije uspevao da smanji broj svojih grešaka, a odgovor na njegov dobru igru na rivalov servis je stizao u vidu vezanih asova. Na kraju, odlični Tsonga je uspeo da osvoji set brejkom za 6:4, posle dva praktično izgubljena poena - jedne Novakove greške i jednog svog neverovatnog poteza.

Osvojen set je otvorio mogućnost Francuzu da igra još rasterećenije. Tsonga je diktirao tempo i često je preuzimao inicijativu, ali ga je Novak "sekao" promenama ritma i uspešnim izlaženjema na mrežu. Konačno, u petom gemu Đoković je najavio preokret snaga na terenu. Nekoliko dobrih poteza, mnogo bolje kretanje i jedna dobra bekhend paralela su mu vratili samopouzdanje. To je iskoristio odmah, osvojio je bez problema gem na svoj servis, a potom je svojom prepoznatljivom igrom upisao ključni brejk za vođstvo od 4:3. Tsonga nije imao dovoljno prostora da uzvrati, Nole je igrao sve sigurnije, pa je rutinski završio posao i rezultatom 6:4 stigao do izjednačenja u setovima 1:1.

Do prvog brejka u trećem setu se nije mnogo čekalo. Sve što je Tsonga gradio tokom protekle dve nedelje u Melburnu je drastično splasnulo posle Novakovog izjednačenja, nije više bio toliko agresivan, nešto se sporije kretao, a udarci su mu bili još ležerniji nego obično. Ipak, Francuz je uspeo da odservira sigurno za 1:0. Novak je zatim pokazao da je konačno pronašao pravi ritam – održao je nivo rutinskim servis gemom, a onda je potpuno preuzeo kontrolu brejkom za 2:1. Čuvao je prednost bez mnogo problema sve do prelepog devetog gema, kada se fantastični Tsonga odbranio od šest set lopti, ali nije mogao da spreči drugi Noletov brejk za 6:3 i prednost u setovima od 2:1.

Poslednji set ove godine u Melburnu imao je samo tri trenutka kada je mogao da se prelomi. Nole je propustio prvu šansu pri rezultatu 4:3, kada je u gem ušao iz brutalnog servis gema bez izgubljenog poena. Tsonga se uz ogromnu podršku publike odbranio, a onda je on imao priliku da ukrade brejk pri rezultatu 5:5. Poslednja, treća bila je u taj-brejku, koji po običaju i bez mnogo muke pripada Noletu. Iskorišćena prva od četiri lopte za šampionat posle tri sata i šest minuta igre - 7:2!